zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Bjőrk: Cambridge 1999

Björk (Foto archiv ČT)

  

Britští žurnalisté islandskou zpěvačku Björk charakterizovali těmito slovy: „Bohémská kočka z místa, které nikdo neumí správně vyslovit". U nás se Björk blýskla v programu rockového festivalu ET GO JAM v roce 1998 v areálu pražského koupaliště Džbán. Česká televize uvede 10. ledna 2003 ve 23.30 h její koncert z Cambridge v roce 1999.
V roce 1992 se definitivně rozloučila se skupinou Sugarcubes, opustila rodný ostrov, odstěhovala se do Londýna a vydala se na sólovou dráhu. První sólový disk Debut se v Anglii stal albem roku. V roce 1995 následuje druhé album Post, pak Homogenic (1997) a jejím současným cílem je podle vlastních slov „Komunikace“.
Muzikantsky Björk propojuje hravou fúzi taneční technoscény s atmosférou severské přírody. Osobně ji fascinují „Extrémní pohyby mezi zběsilostí a zdravím“. Na pražském festivalu ET GO JAM 98 se Björk svěřila: „Přitahují mě totální krajnosti, děsí mě prostřednost. Nedokázala bych denně mít stejný program, být jen trochu dobrá, jenom trochu zlobivá. Zároveň kupodivu nerada přitahuji pozornost. Oblečení si hledám v second handech. Nechci patřit do nějaké elity, líbí se mi tvořivost.“

V květnu 2002 jsme se dozvěděli, že Björk čeká své druhé dítě, šťastným otcem je umělec Matthew Barney. Jejímu prvnímu synovi (Sindri) už bylo 15 let (otcem je Thor Eldon z kapely The Sugarcubes) a žije na Islandu. Vliv nejslavnější žijící Islanďanky sahá daleko za hranice alternativní hudby. Jako Gudmundsdottir se narodila v Reykjavíku v roce 1966. Její matka žila ve stylu hippies, nevlastní otec, kytarista skupiny Pops, napodoboval hudbu Jimiho Hendrixe a Janis Joplin. Kontroverzní Björk do čtrnácti let studovala klasickou hudbu. Pak zamířila opačným směrem a nakonec z toho v den narození jejího syna (8. 6. 1986) vznikla skupina Sugarcubes, kterou britský tisk označil jako „peklo popu, nebe rocku“.

9.1.2003 Jarin Rychna | rubrika - Z éteru

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 21. týden

Barry White

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez ...celý článek


Waldemar Matuška výročí

Waldemar Matuška

Walda
Waldemar Matuška, který nás opustil před 15 lety, byl jednou z největších postav naší populární hudby ...celý článek


Hudební tipy 22. týden

Ikony Kamila Střihavky

Ikony Kamila Střihavky
Lucie Bílá hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmaz ...celý článek


Karel Hašler písničkář, který nezemřel

Písničkář, který nezemřel

Písničkář, který nezemřel
Česko-americký dokument, v němž pátrá Hašlerův syn Thomas v doprovodu spisovatele ...celý článek



Časopis 21 - sekce

DIVADLO

VČD otevře svou letní scénu na Kunětické hoře

Pekařova žena na Kunětické hoře

Na rondelu hradu Kunětická hora již stojí amfiteátr, který je každoroční předprázdninovou scénou herců Východo celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Pavel Černoch se představí v Hamburku

Pavel Černoch v Hamburku

V neděli 12. května se tenorista Pavel Černoch poprvé představí v opeře Dmitrije Šostakoviče Lady Macbeth Mcen celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

100. výročí úmrtí Franze Kafky

Franz Kafka

Kafka (2/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s celý článek

další články...