zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Symfonie Franze Schuberta a další

Ready Kirken (Foto z webu)

  

V přímém přenosu ze studia uvedla stanice Vltava ve středu 31.10. koncert houslisty Romana Patočky, studenta pražské HAMU, zahrál na koncertě ve spolupráci s klavíristkou Halkou Klánskou skladby Bohuslava Martinů, Eugena Ysaye, Roberta Schumanna, Nathana Milsteina a Maurice Ravela.
V pořadu Svět jiné hudby zazní ve čtvrtek 1.11. od 23.00 LaMasterův soubor Saturnalia, nový projekt Jona Rose Strung, bostonské vystoupení Christiana Marclaye, Ikue Mori a Elliotta Sharpa a další zajímavá setkání. V sobotu 3.11. od 13.40 se můžeme těšit na pořad Hudební galerie.

  • 1. 11. 23.00 Svět jiné hudby - Houslista Jonathan LaMaster, jeho Saturnalia a Sublingual včetně Ikue Mori a Jona Rose.
    Houslista Jonathan LaMaster založil vydavatelství Sublingual Records, aby umožnil bostonským muzikantům hrát a improvizovat se špičkami newyorské avantgardy. Z katalogu této značky vám Zdeněk Slabý v pořadu Svět jiné hudby ve čtvrtek 1. listopadu od 23.00 hodin přiblíží například LaMasterův soubor Saturnalia, nový projekt Jona Rose Strung, bostonské vystoupení Christiana Marclaye, Ikue Mori a Elliotta Sharpa a další zajímavá setkání.
  • 3. 11. 13.40 Hudební galerie: Symfonie Franze Schuberta (1/8)
    Pravidelný sobotní čas Hudební galerie je určen cyklickým provedením různých skladeb anebo nahrávek určitých interpretů. Cykly symfonií bývají obzvláště zajímavé, neboť nejednou jsou zajímavým obrazem růstu určitého skladatele - vzpomeňme na Mozarta, Beethovena, ale i našeho Dvořáka. Vídeňský raný romantik Franz Schubert zastává v této skupině významné místo. První symfonii, která cyklus otevírá, napsal ještě jako šestnáctiletý chlapec, závěrečná symfonie C dur zvaná Velká vznikla na samém konci Schubertova života a např. Robert Schumann ji považoval za největší zážitek po Beethovenovi. První symfonie už svědčí o velkém mistrovství mladého studentíka konviktu. Na konci její partitury čteme: "Finis et Fine". To neznamenalo dokončení díla, ale také rozhodnutí ukončit doposud velmi neúspěšná studia, která ho měla připravit na dráhu úředníka. Jeho hudební nadání (písemně posouzené i Salierim) se tam setkalo s pramalým pochopením. Verdikt k vyloučení ze studií dokonce dával sám císař pán a stálo v něm: "Nepotřebujeme genie, ale potřebujeme poddané!" Schubert nečekal na vlastní nepříjemný akt a uzavřel svá studia způsobem velmi nestandardním, pro budoucnost ovšem skvělým - touto vynikající První symfonií. V sobotu 3. listopadu od 13.40 hodin uvede stanice Český rozhlas 3 - Vltava.
  • 1.11.2001 Redakce | rubrika - Z éteru

    Časopis 17 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Bastard (Městské divadlo Brno)

    Články v rubrice - Z éteru

    Hudební tipy 18. týden

    Janet Jackson

    Ikony Kamila Střihavky
    Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek


    Peter Nagy 65

    Peter Nagy

    Peter Nagy 65
    65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek



    Časopis 17 - sekce

    DIVADLO

    Nová hudební love story Bestiář

    Šárka Vaňková a Ivana Korolová (Foto: Jaroslav Hauer)

    Bestií se žena nerodí, bestií se žena stává! Tak zní podtitul příběhu BESTIÁŘ z pera Báry Nesvadbové. Na lege celý článek

    další články...

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Velikáni filmu... Karel Kachyňa

    Oznamuje se láskám vašim

    Setkání v červenci
    Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od celý článek

    další články...