zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Písničkářka Regina Spektor poprvé v Čechách

Písničkářka Regina Spektor

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Americká písničkářka ruského původu - Regina Spektor, zahraje vůbec poprvé v České republice na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava. Regina Spektor patří se svým neobvyklým hlasem, virtuózní hrou na klavír a křehkými písněmi k nejosobitějším a nejsledovanějším písničkářkám současnosti.

„V zahraničí ji přirovnávají ke Kate Bush, Joni Mitchell, Björk a zvlášť k Amandě Palmer či Tori Amos,“ říká Zlata Holušová, ředitelka a dramaturgyně festivalu.

V Ostravě představí svoji zatím poslední desku Far, díky které prorazila definitivně na světovou scénu. „Regina Spektor je to nejlepší, co dalo Rusko světu, hned po vodce,“ napsali o ní v americkém tisku. „Jsme rádi, že se nám po loňské premiéře Jamieho Culluma podaří poprvé představit další výraznou osobnost – tentokrát zpívající klavíristku,“ doplňuje Zlata Holušová. Vedle Reginy Spektor přibyla do line-upu Colours další dvě velká ženská jména: Mori Karbasi, okouzlující izraelská zpěvačka přirovnávaná k Marize či Yasmin Levy, a Maria Kalaniemi, virtuózní finská akordeonistka.

Letos třicetiletá Regina v sobě ukrývá mnoho protikladných poloh: od zdánlivé radostně skotačivé naivky po dospělou a drzou pozorovatelku života; vzdělanou, sebeironii nepostrádající intelektuálku i rozervanou názorovou ostrostřelkyni s vrozenou východoevropskou obavou, že za každou špatností se může skrývat něco daleko horšího. Regina Spektor - s líbezností nevyzpytatelné kočky paralyzující písničkářka za klavírem Steinway, co má ráda Dylana stejně jako Rachmaninova. Holka z moskevského Rudého náměstí, která na rozdíl od romantického velikána v newyorském Bronxu vypráví velmi nepravděpodobné příběhy, ale jistí si tím nejste. Měla z ní být klavírní virtuózka, namísto toho zpívá písničky s citacemi od Borise Pasternaka nebo Madame de Pompadour a inspiraci k názvu mezinárodního albového debutu Soviet Kitsch si nalistovala v Kunderově románu Nesnesitelná lehkost bytí.

První dvě alba (11:11 a Songs) si po letech vystupování po newyorských klubech a kavárnách vydala Regina Spektor sama, následující - Soviet Kitsch a Begin To Hope už u velké firmy. Vyjela na turné s The Strokes, její hudba se objevila ve filmech, reklamách a televizním seriálu Kriminálka New York, ale teprve s vynikajícím a svým dosud nejlepším albem Far vloni zaslouženě prorazila na světovou scénu (ve Spojených státech se stalo třetím nejprodávanějším). Z newyorské anti-folkařky se na Far za spolupráce s věhlasnými producenty (Mike Elizondo, Jeff Lynne, Garrett Lee a David Kahn) stala jedna z nejobdivovanějších a nejsledovanějších písničkářek současnosti, navozující údajně pocit jako „kdyby Ella Fitzgerald zpívala Björk a Paul McCartney Edith Piaf“.

5.4.2010 21:04:19 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Ska Wars v Malostranské Besedě

Green Småtroll

Reggae vrací úder. Mezinárodní den Hvězdných válek každoročně připadá na 4. května, letos Prahu ale uchvátí po ...celý článek



Časopis 19 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar celý článek

další články...