zvláštní poděkování
Quantcom.cz

REPUBLIKA / 90. výročí vzniku Československa

REPUBLIKA / 90. výročí vzniku Československa

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Národní muzeum společně s Vojenským historickým ústavem Praha a Senátem Parlamentu České republiky v rámci dlouhodobé spolupráce připravilo k 90. výročí vzniku Československa zcela unikátní výstavu s názvem Republika“. Výstava je součástí akcí věnovaných „osmičkovým“ výročím, které výše zmiňované instituce v tomto roce společně zorganizovaly, potrvá do 15. března 2009.

Výstava zachycuje příběh první Československé republiky v širokých souvislostech. Usiluje přenést návštěvníky do atmosféry tehdejší doby a ukázat nejen vše podstatné, na co dnes s hrdostí navazujeme, ale i události a jevy, jež se v dnešní době příliš nepřipomínají. Koná se v hlavní budově Národního muzea na ploše téměř 1500 m2 a zabírá tak zde všechny volné výstavní prostory. Výstava je rozdělena do čtyř základních částí, jež připomenou události, spjaté s dějinami první ČSR.

Úvodní a současně závěrečná část výstavy je založena na symbolice cest a železnice, které byly svědky osudových momentů, jako byl např. slavný příjezd T. G. Masaryka v roce 1918 do nové republiky, či smutný odjezd E. Háchy do Berlína v roce 1939. Železnice zde však též hraje roli symbolu dynamiky a pokroku tehdejší doby. V zajímavě architektonicky řešeném sále se návštěvníci seznámí s domácím a zahraničním odbojem, fenoménem legií, vznikem Československa, mnichovskými událostmi a zánikem republiky prostřednictvím řady zcela unikátních a mnohdy doposavad nevystavovaných předmětů (viz níže).

Další části výstavy ukazují rozdílnost životního stylu ve městě a na venkově. I zde unikátním architektonickým řešením výstava vtahuje návštěvníka do světa obyvatel mladého státu, jejich ideálů, starostí, zábavy a smutku. Samostatně představuje dva odlišné světy – život ve městě a život na venkově – které však byly stejně důležité pro fungování republiky. Ve městě návštěvníci nahlédnou do prostředí knihkupectví, kavárny, módního salónu a obytných interiérů různých sociálních vrstev. Zároveň nejde opominout svět továren a hospodářské krize. Specifickou atmosférou zaujme venkov s kostelem, školou, statkem, nepostradatelnou hospodou a sokolovnou.

Poslední částí výstavy je prezentace v přízemí Národního muzea v tzv. Hollareu, která ukazuje široké spektrum prvorepublikové vědy, kultury a umění. Šaty Adiny Mandlové, boty Oldřicha Nového, obrazy od Toyen či Jindřicha Štýrského jsou jen malou ukázkou zajímavých předmětů, které je zde možné vidět.

Historickým a zcela výjimečným okamžikem je vystavení originálů Mnichovských dohod v rámci této výstavy. Po dlouhém jednání se organizátorům podařilo dojednat zápůjčku německého originálu Mnichovské dohody, italského originálu Mnichovské dohody a britské autorizované kopie Mnichovské dohody. Anglicky psaný originál Mnichovské dohody se na výstavě nachází také, ovšem je společně s německým originálem součástí jednoho svazku, a tak ho návštěvníci nemohou vidět. Francouzská strana při jednání projevila velkou ochotu ke spolupráci, nicméně nepodařilo se jí francouzský originál dohledat.
Návštěvníci výstavy tak mají poprvé v historii v Praze možnost spatřit originály jednoho z nejklíčovějších a zároveň nejtragičtějších dokumentů naší moderní historie. Vystavení těchto originálů je zcela unikátním a mimořádným okamžikem, jelikož je to historicky poprvé, co se tyto dokumenty nacházejí na území České republiky (Československa), poprvé se je rozhodla německá strana zapůjčit do zahraničí a navíc se po 70 letech v Praze opět setkávají tři originály, které byly v Mnichově v roce 1938 podepsány. Originály Mnichovských dohod budou vystaveny až do konce trvání výstavy, ověřená kopie z Velké Británie je zapůjčena do 27. února 2009.

8.12.2008 22:12:08 Josef Meszáros | rubrika - Výstavy

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Výstavy

Od Michelangela po Callota

Od Michelangela po Callota: Umění grafiky manýrismu

Umění grafiky manýrismu je k vidění ve Valdštejnské jízdárně do 11. srpna 2024. Manýrismus se zrodil v I ...celý článek


Nové realismy

Expozice Nové realismy (Foto: Jan Kolský)

Pojmem nové realismy se rozumí širší spektrum dobově aktuálních realistických přístupů zahrnujících oblasti tv ...celý článek



Časopis 22 - sekce

DIVADLO

Skončil rekordní 15. ročník festivalu DSB 2024

Zaměstnanci - Teatr Studio (Foto: Ivo Dvořák)

Od 17. do 28. května 2024 bylo Brno i v letošním roce středem divadelního světa. Mezinárodní festival Divadeln celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Pražské jaro v první třetině

Jiří Habart (Foto: Jan Zavadil)

Festival Pražské jaro má za sebou svůj první týden. Byl nabitý pestrými událostmi, očekávanými hvězdnými okamž celý článek

další články...