zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 26. týden

Kombo: Visací zámek

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Hudební profil – Karel Zich
Malá vzpomínka na populárního zpěváka, od jehož narození uplynulo 75 let (1981). Dále účinkují: L. Filipová, J. A. Pacák, I. Mládek, M. Bukovič a další. Scénář J. Moc. Režie P. Kraus. Medailon oblíbeného zpěváka Karla Zicha (*10. 6. 1949 –†13. 7. 2004) byl natočen v roce 1981 ve studiu s diváky v rámci magazínu zvaného Televizní klub mladých, tehdejší pravidelné relace pro mládež. Kromě populárních písniček zpěváka v jeho vrcholné formě si po letech můžeme připomenout i řadu spolupracovníků, z nichž někteří, stejně jako protagonista, už mezi námi nejsou (textař M. Bukovič, výtvarník a hráč na bicí J. A. Pacák), ale i zpěvačku L. Filipovou, I. Mládka a další. Zpěvák za doprovodu své kapely Flop zahraje písně Máš chuť majoránky, Teď přicházím já, Alenka v říši divů, Něco jako lásku znám, Okolo mne dívky jdou, Měla na očích brýle, Kilimandžáro, duet Mosty a řadu dalších. Pořad uvádí Miloš Skalka.
Vysílání: 24.6., 10.00 hod., ČT1

Melodie, které se vracejí s Milanem Chladilem
O zpěvákovi s krásným témbrem hlasu, od jehož předčasného úmrtí za dva dny uplyne 40 let (1972). Scénář a průvodní slovo K. Štědrý. Kamera K. Holub. Režie P. Most. Český populární zpěvák Milan Chladil (*8. 2. 1931 – †28. 6. 1984) se narodil v Brně. Na přání otce, který byl krejčí, se vyučil stejnému řemeslu a pak vystudoval obchodní školu. Na počátku padesátých let minulého století začal v rodném městě zpívat s orchestrem Erika Knirsche. Zpěv začal studovat na konzervatoři, pak chodil na soukromé hodiny u Konstantina Karenina, ale opeře se věnovat nechtěl. Později vystupoval s orchestrem Zdeňka Bartáka, odkud přešel do Orchestru Karla Vlacha, kde působil jako hlavní sólista spolu s Yvettou Simonovou. V době natáčení účinkoval i s kapelou Šest strýců. O tom všem se dozvíte z vyprávění ve vzpomínkovém pořadu, v němž v Chladilově podání uslyšíte písně Bílá růže, Vidím tvůj stín, Mý druhý já, Bylo léto a kvet mák, duet s Y. Simonovou Krásný román, Píseň o Renatě, Ta, kterou si vezmu a další.
Vysílání: 26.6., 14.30 hod., ČT1

Naďa Urbánková
Životní ohlížení hvězdy české populární hudby i příležitostné filmové herečky uvádíme jako připomínku jejích nedožitých 85 let (2011). Scénář a režie O. Schmidt. Pozítří by oslavila své 85. narozeniny zpěvačka Naďa Urbánková, která se zařadila k nejoblíbenějším tvářím a hlasům naší populární hudby. Její cesta na výsluní úspěchu se podobá vyprávění o tom, jak chudá holka z podkrkonošské vísky ke štěstí přišla. Ale to je samozřejmě jen pohled z dálky, ve skutečnosti je všechno vždycky trochu složitější. A jde taky o to, co je ten pravý úspěch a pravé štěstí a co je vůbec skutečně důležité. Naďa Urbánková byla moudrý člověk, který dokáže o křižovatkách svého života poutavě vyprávět. S humorem i něhou, ale především věcně a s humorem. Nejen pro životní zkušenosti, ale i proto, že dostala do vínku vzácný dar – dívat se hlavně kupředu. Během svého života zažila mnoho rozličných etap: dětství v chudém Podkrkonoší, studium na zdravotnické škole a působení v josefovské nemocnici, první námluvy s divadlem v Jaroměři a poté v Pardubicích a cestu na vrchol popularity v příjemné společností Jiřího Suchého, Jiřího Šlitra a dvojice Šimek – Grossmann. V roce 1969 započala úspěšnou spolupráci s Jiřím Brabcem, jenž z ní udělal hvězdu své skupiny Country Beat a zajistil jí pět let v čele ankety Zlatý slavík. Smutná etapa jejího života přišla v 90. letech, kdy zažívala problémy v osobním životě i podnikání a později musela bojovat i s těžkou nemocí. Vše zvládla překonat díky návratu ke zpěvu, ale také díky novému úseku jejího života, jenž byl spjat s městečkem Želiv a tamním klášterem, v němž našla pomocnou ruku. V další etapě života se Naďa Urbánková věnovala především moderování v Českém rozhlasu Vysočina a vystupování se skupinou Bokomara, s níž v roce 2007 vydala společné album.
Vysílání: 28.6., 10.35 hod., ČT1

Dee Dee Bridgewater na Bayfront Jazz Festivalu
Osobité a místy provokativní vystoupení americké jazzové zpěvačky s kapelou The Memphis Soulphony na Bayfront Jazz Festivalu v Miami v roce 2021. Bayfront Jazz Festival se v roce 2021 zařadil mezi vůbec první festivaly uspořádané po pandemii covidu-19. Mezi hvězdami, které na přelomu dubna a května vystoupily v FPL Solar Amphitheater, byla i americká jazzová zpěvačka Dee Dee Bridgewater s kapelou The Memphis Soulphony. Držitelka tří cen Grammy a ocenění Tony postavila svůj koncert na skladbách ze svého alba „Memphis... Yes, I'm Ready“. Vrátila se ale také ke klasikám rhythm and blues, soulu a funku jako jsou „I Can't Stand the Rain“ Ann Peeblesové, „The Thrill Is Gone“ B.B. Kinga nebo „Respect“ Otise Reddinga, kterou proslavila Aretha Franklin.
Vysílání: 25.6., 23.45 hod., ČT art

Slovenští muži vrací úder
Galakoncert z pražské Lucerny, který nabídl setkání s legendami i hvězdami současné slovenské populární hudby (2017). Účinkují: P. Nagy, P. Hammel, Š. Margita, V. Patejdl, M. Kňažko, P. Cmorík, M. Harich, M. Bagárová, H. Janků a další. Hraje Big Band Českého rozhlasu s dirigentem V. Valovičem. Večer moderují: H. Heřmánková, M. Tomsová a M. Retková. Kamera F. Havelka. Režie J. Wehrenberg. Benefiční galakoncert „Slovenští muži vrací úder“, pořádaný 2. října 2017 v pražské Lucerně volně navázal na velmi úspěšný benefiční galakoncert „Slovenské divy“ v Praze, který se uskutečnil o rok a půl dříve. Koncert se konal za účasti plejády hvězd slovenského populárního nebe, ať už se jednalo o slovenské legendy nebo o hvězdy z let nedávných nebo současných. Zazněly zde kromě známých a oblíbených hitů i netradiční duety a jako hosté vystoupily zpěvačky, které si interpreti pozvali. Pořad moderovaly známé televizní moderátorky Hana Heřmánková, Marie Tomsová a Marie Retková. Uslyšíte např. písně Čakám na zázrak, Posledná pieseň, Ztracený ráj, Aj tak sme stále frajeri, Kristínka iba spí, Kaskadér a Jaká to nádhera.
Vysílání: 28.6., 20.15 hod., ČT art

Kombo: Visací zámek
Legenda českého punku, která ovlivnila celé generace tuzemských muzikantů, si nadělila k oslavám 35. výročí vystoupení ve Velkém sále pražské Lucerny (2018). Účinkují: J. Haubert, M. Pixa, V. Šťástka, I. Rut, J. Pátek a další. Kamera J. Berka. Režie R. Motyčka. V hudebním pořadu kombinujícím záznam koncertu s dokumentárním pohledem do zákulisí českých kapel a interpretů, ale také žánrů, které reprezentují na domácí hudební scéně, připomeneme tuzemskou hudební legendu Visací zámek. Skupinu, která již začátkem 80. let v tehdejším Československu pomohla položit základy zdejší punkové scény a dodnes patří k jejím nejvýznamnějším seskupením. V roce 2017 kapela oslavila 35 let své existence, a to dokonce v nezměněné původní sestavě. V našem pořadu jsme za nimi zavítali do pražské Lucerny, která byla dějištěm oslav jejich 35. narozenin, ale také do legendárního klubu Strahov – 007, či na Stavební fakultu ČVUT, kde se historie „Visáčů“ začala psát. Kromě toho jsme se podrobněji podívali na samotné hnutí punk a taky na to, jak se prosadilo v českých podmínkách a proč se mu u nás tak výjimečně dobře dařilo a v duchu známého hesla: „Punk´s Not Dead“ dodnes také daří.
Vysílání: 28.6., 21.20 hod., ČT art

Neil Young, rozhněvaný písničkář
Portrét rockového velikána, který chtěl měnit svět nejen svou hudbou, ale i svými postoji. Francouzský dokument. Kanadsko-americký zpěvák a skladatel Neil Young se nikdy nebál kontroverzí a ze svého umění učinil permanentní boj – politický, ekologický, pacifistický. Své názory prezentoval už jako člen folkrockové kapely Buffalo Springfield, hvězdných Crosby, Stills, Nash & Young a od roku 1968 v rámci své úspěšné sólové kariéry. Dvakrát byl uveden do Rokenrolové síně slávy a získal dvě ceny Grammy. V dokumentu plném archivních záběrů a úryvků z koncertů režisér Thomas Boujut mapuje nejen hudební cestu Neila Younga, ale nabízí i pohled do jeho soukromého života.
Vysílání: 28.6., 22.20 hod., ČT art
Opakování: 03.7., ČT art

17.6.2024 17:06:16 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Dokumenty Whitney Houston nikdy a Liam Gallagher

Whitney: úžasný hlas, smutný příběh

Whitney: úžasný hlas, smutný příběh
Životní příběh americké zpěvačky, který z hvězdných výšin dospěl k trag ...celý článek


Uprostřed běhu: Honza Vyčítal

Uprostřed běhu: Honza Vyčítal

Uprostřed běhu: Honza Vyčítal
Dokumentární vzpomínka na legendu country hudby a známého karikaturistu, věno ...celý článek


Hudební tipy 27. týden

Michal Tučný

Michal Tučný po 25 letech aneb Už nikdo neví
Hudební setkání "posledního kovboje" Michala Tučného a jeho př ...celý článek


Beatles, kluci z Merseyside

Beatles, kluci z Merseyside

Beatles, kluci z Merseyside
Cesta talentovaných mladíků z Liverpoolu na světová podia. Britský hudební doku ...celý článek



Časopis 26 - sekce

OPERA/ TANEC

Česká filharmonie Open air 2024

Česká filharmonie Open air

Česká filharmonie Open air 2024
Přímý přenos oblíbeného koncertu pod širým nebem z pražského Hradčanského n celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Žádný pocit netrvá věčně

Žádný pocit netrvá věčně

Mezinárodní skupinová výstava Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji vychází z jedinečné sbírky celý článek

další články...