zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 14. týden

Vzájemná objetí

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Vzájemná objetí
Smutek nemusí znamenat samotu. Michelle Pfeifferová a Ashton Kutcher v hlavních rolích kanadsko-amerického romantického dramatu (2008). Dále hrají: K. Batesová, S. Hudson, J. Mann, D. Lewis, A. Paunovic a další. Scénář a režie David Hollander. Život čtyřiadvacetiletého Waltera se zhroutí v okamžiku, kdy je zavražděna jeho sestra-dvojče. Mladík ztratí zájem o věci okolo sebe a soustředí svou pozornost výhradně na probíhající proces s údajným pachatelem. Seznámí se s podobně postiženou Lindou, jejíž manžel byl zastřelen po opilecké rvačce a jejíž hluchoněmý syn jen s námahou kontroluje vlastní násilnické sklony. Oba truchlící protagonisté se přes značný věkový rozdíl sblíží... Drama Vzájemná objetí (2008) je režijním debutem scenáristy a producenta TV seriálů Davida Hollandera (např. Ten, kdo tě chrání, Heartland, Uklízeč, Ray Donovan) a vznikl podle povídky amerického autora Ricka Moodyho, jenž se především proslavil románem Ledová bouře, zdařile zfilmovaným režisérem Angem Leem.

Film stojí a padá s hereckými výkony obou hlavních protagonistů. Jestliže Michelle Pfeifferová své umění už bezpočtukrát dokázala, u jejího filmového partnera Ashtona Kutchera vždy existovaly jisté pochybnosti. Nutno však říct, že postava do sebe uzavřeného Waltera přesně odpovídá jeho hereckému naturelu a k přesvědčivosti jeho kreace nepochybně přispělo i to, že v době natáčení žil ve šťastném manželství s o patnáct let starší herečkou Demi Mooreovou. Pozoruhodný výkon tu předvádí i neherec Spencer Hudson v úloze hluchoněmého Claye a na omezené ploše Kathy Batesová jako Walterova matka. Snímek se odehrává na americkém severozápadě, ale natáčel se v okolí kanadského Vancouveru.
Vysílání: 04. 4., 00.25 hod., ČT1

Single Man
Jeden den smutku. Colin Firth v hlavní roli amerického filmu podle románu Christophera Isherwooda (2009). Dále hrají: J. Mooreová, M. Goode, N. Hoult, J. Kortajarena a další. Režie Tom Ford. Psychologické drama Single Man (2009) je adaptací stejnojmenného románu anglického spisovatele Christophera Isherwooda (1904–1986), podle jehož povídek vznikl např. proslulý muzikál Kabaret. Autobiograficky laděný Single Man z roku 1964 je pokládán za jedno ze stěžejních děl gay literatury. Popisuje jeden den v životě profesora anglické literatury George Falconera (Colin Firth), který se marně snaží vyrovnat s nečekanou smrtí svého milence a přemýšlí o sebevraždě. Děj se odehrává v Los Angeles na sklonku roku 1962, tedy v době vrcholící kubánské krize (protiatomové kryty se stávají předmětem rozhovorů a různé formy strachu, ovládajícího svět, jsou tématem Georgeovy přednášky), kdy homofobie vůči odlišné sexuální orientaci měla zcela jiné parametry než dnes (v Británii v té době byla homosexualita dokonce trestná!). George se setkává se svou, stejně osamělou přítelkyní Charley (Julianne Mooreová), s flirtujícím španělským mladíkem Carlosem a stráví chvíli porozumění s jedním ze svých studentů Kennym. Pomalé vyrovnávání se s tragédií a smiřování se životem však ústí do nečekaného konce...
Přepisem Isherwoodova románu jako filmový režisér debutoval známý americký módní návrhář Tom Ford (nar. 1961), který při realizaci křehkého příběhu uplatnil nejen své estetické cítění, ale zejména výrazný emocionální prožitek. Úspěch filmu stojí a padá s mimořádným výkonem Colina Firtha, jenž za tuto roli dostal řadu ocenění, mj. Cenu BAFTA a nominace na Oscara i na Zlatý glóbus.
Vysílání: 30.3., 23.25 hod., ČT2

Bezstarostná jízda
Svoboda je děvka a my se bezstarostně projíždíme. Kultovní americký film s Peterem Fondou a Dennisem Hopperem v hlavních rolích (1969). Dále hrají: J. Nicholson, K. Blacková, P. Spector, W. Finnerty, L. Askew, L. Andersová, S. Scharfová a další. Režie: Dennis Hopper. Dnes už klasický film Bezstarostná jízda (1969) byl v době svého vzniku přelomovým dílem, které otevřelo cestu nastupující generaci filmařů do Hollywoodu. Nezávisle natočený snímek, jehož distribuci převzalo studio Columbia, měl svoji premiéru v soutěži MFF v Cannes 1969, odkud si odnesl Cenu za nejlepší debut. V létě pak zahájil svoji pouť americkými a světovými kiny. Stal se velikým hitem (s rozpočtem 340 000 dolarů utržil jen v USA a Kanadě téměř 40 milionů) zejména mezi mládeží, neboť úzce souzněl s jejich tehdejšími pocity a náladami. U nás se film na začátku normalizace nesměl promítat (ač byl zakoupen) a v kinech se objevil až v březnu 1995, kdy na jeho pražskou premiéru zavítal i režisér a představitel hlavní role Dennis Hopper. Tvůrci příběhu dvou mladíků Wyatta a Billyho (jejich jména upomínají na dva proslulé psance Divokého západu Wyatta Earpa a Billyho the Kida), kteří si za peníze utržené za drogy koupí motorky a jedou "objevovat Ameriku", porušili řadu v Hollywoodu dlouho dodržovaných filmových postupů a pravidel, mj. rezignovali na vývoj postav, vytvořili zcela atypické hrdiny (či antihrdiny), místy zrychlili a ozvláštnili střihovou skladbu (použití flashforwardů jako přechodů mezi scénami), dovolili do té doby běžně nevídanou míru improvizace v dialogu i v hereckém projevu a použili hudební soundtrack jako dějotvorný prvek. Bezstarostná jízda je dnes právem považována za jeden z průkopnických nezávislých snímků. Film byl poctěn i tehdy ještě velmi konzervativní Americkou akademií, která ho nominovala na Oscara ve dvou kategoriích (původní scénář a mužský herecký výkon ve vedlejší roli – J. Nicholson). Představitel zkrachovalého advokáta George Hansona Jack Nicholson tu vytvořil první ze svých mimořádných hereckých kreací a za svůj výkon byl kromě oscarové nominace vyznamenán mj. Cenou newyorských filmových kritiků a Cenou Národní společnosti filmových kritiků. Hlavní role vytvořili Peter Fonda a Dennis Hopper, kteří byli spolu s Terrym Southernem také autory scénáře, a za kamerou stál tehdy ještě málo známý maďarský emigrant Laszlo Kovacs.
Vysílání: 01.4., 22.25 hod., ČT2

Billy Elliot
Z boxerského ringu mezi baletky. Britský film, nominovaný na tři Oscary (2000). Hrají: J. Bell, J. Waltersová, G. Lewis, J. Draven, J. Heywoodová a další. Režie Stephen Daldry. Titulní hrdina snímku Billy Elliot je jedenáctiletý chlapec z hornického města v severozápadní Anglii. Po smrti maminky žije s otcem, starším bratrem a babičkou. Píše se rok 1984 a krajem už rok hýbou dramatické události kolem hornické stávky. Město je obležené policií, Billy však tyto okolnosti příliš nevnímá. Je totiž zcela zaujat nečekaným zážitkem. Po boxerském tréninku se náhodou přidal k děvčatům, která měla v tělocvičně hodinu baletu, a tanec ho doslova pohltil. Učitelka baletu, paní Wilkinsonová, v chlapci objeví skrytý talent a začne jej pomalu rozvíjet. Cesta k vytouženému studiu na Královské baletní škole je však dlouhá a plná různých úskalí. V prvé řadě je třeba překonat zuřivý odpor Billyho otce, který balet nepovažuje za činnost hodnou správného chlapa. Stephen Daldry, debutující divadelní režisér a mnohaletý ředitel londýnského Royal Court Theatre, dokázal zdánlivě tuctový příběh oživit originálním pojetím, které staví na kontrastu drsného hornického prostředí a zdánlivé odtažitosti baletu. Film natočil v typicky anglickém stylu moderního sociálního realismu, s důrazem na dobovou atmosféru, na přesnou charakteristiku postav a v neposlední řadě i s typickým britským humorem. Vedle řady dalších ocenění film získal tři oscarové nominace, a to v kategoriích nejlepší režie (Stephen Daldry), nejlepší herečka ve vedlejší roli (Julie Waltersová) a nejlepší původní scénář (Lee Hall). Vyzdvihnout zaslouží i přirozený herecký výkon Jamieho Bella v roli dětského hrdiny.
Vysílání: 03.4., 21.40 hod., ČT2

29.3.2015 15:03:00 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Mexické drama Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení
Putování matky za ztraceným synem syrovou krajinou severního Mexika – končinam ...celý článek


Výtvarné tipy 26. týden

Renoir: portrétista proměn

Velká Británie z výšky II: Národní poklady
Karel III. jako nový panovník Spojeného království spravuje male ...celý článek


Dokument Špion v FBI

Robert Hanssen

Špion v FBI
Robert Hanssen je zdánlivě rodinný typ, oddaný katolík a kariérní agent FBI. Přitom zradí důvěr ...celý článek


Helena Třeštíková výročí

Helena Třeštíková

Na návštěvě u Heleny Třeštíkové
Ohlédnutí za ranou tvorbou dnes světoznámé tvůrkyně dokumentárních filmů s ...celý článek


Filmové tipy 26. týden

Hrdinové z Telemarku

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií Oldřich Lipský, od jehož narození u ...celý článek


Literární tipy 25. týden

Kafka - Milena

Kafka (5/6) - Milena
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. P ...celý článek


Ivan Trojan – 60 let

Ivan Trojan (Šarlatán)

Šarlatán
Měl výjimečné léčitelské schopnosti, ale musel bojovat i s vlastními démony. Drama inspirované živ ...celý článek


Příběhy filmových legend

Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová: oči dokořán
Narodila se na Havaji, ale je nejzářivější australskou hvězdou všech dob. Fra ...celý článek


Filmové tipy 25. týden

Ivan Trojan (Jedna ruka netleská)

Jedna ruka netleská
Jiří Macháček a Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři (2003). Film uvádíme u pří ...celý článek


Výtvarné tipy 25. týden

Ztracené poklady Egypta: Prokletí mumie

Mýty a fakta historie - Egypt (5/6)
Záhada Rosettské desky. Strhující příběh vzácného archeologického pokla ...celý článek


Sarajevský atentát 1914 – 110 let

Sarajevo 1914

Sarajevo 1914
Konspirace v pozadí události, která zahájila první světovou válku. Koprodukční film České tel ...celý článek


Literární tipy 26. týden

Kniha snů Karen Blixenové

Kafka (6/6) - Dora
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Dobové drama Arvéd

Michal Kern (Arvéd)

Arvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistů ...celý článek



Časopis 25 - sekce