zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jubilejní Cena Vladimíra Boudníka

Vladimír Boudník

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

V Colloredo-Mansfeldském paláci představuje Galerie hlavního města Prahy laureáty Ceny Vladimíra Boudníka u příležitosti dvacetiletého výročí trvání tohoto ocenění.
Cena Vladimíra Boudníka je udělovaná od roku 1995 za tvůrčí přínos české grafice. Její pojmenování je výrazem hlubokého respektu k odkazu umělce, který povýšil grafické medium na experimentální laboratoř a postavil je do čela avantgardy 60. let. Cena, kterou vyhlašuje občanské sdružení Inter-Kontakt-Grafik ve spolupráci s hlavním městem Praha, je určena žijícímu českému umělci bez generačního omezení a nelze ji získat dvakrát.

V prvním ročníku ceny v roce 1995 byl vyznamenán Ladislav Čepelák, dalšími laureáty, s jejichž díly je možné se na výstavě setkat, byli např. Květa Pacovská (2001), Jiří Anderla (2004), Zdeněk Sýkora (2008) nebo František Hodonský (2010).
Laureátem dvacátého ročníku - za rok 2014 - se stal – rodák z Broumovska akademický malíř Jindřich Růžička (*1947). Jindřich Růžička studoval v letech 1968 až 1974 pražské Akademii výtvarných umění na Akademii výtvarných umění u profesorů Bohuslava Slánského, Jana Smetany a Ladislava Čepeláka.
Růžičkovo dílo, přestože prošlo během půl století řadou vývojových proměn, je pozoruhodně konzistentní. Provází ho zaujetí městskou krajinou a tajemnými, neidentifikovatelnými prostorami, labyrinty a chodbami. Jak sám autor uvádí, právě v těchto motivech se vrací k podprahovým dětským zážitkům z rozlehlé prázdné budovy otovické celnice, kde prožil své dětství. Porota Ceny V. Boudníka vyzvedla v jeho celoživotním díle zejména linoryty ze 70. a 80. let s jeho charakteristickými „rastry" inspirovanými pohledem na televizní obrazovku.

Do rodného kraje se Jindřich Růžička vrací nejen osobně, ale i výstavami svých prací – například v Muzeu Broumovska a broumovské Městské knihovně, ale hlavně v Galerie výtvarného umění v Náchodě, kde v roce 2010 proběhla Růžičkova rozsáhlá retrospektivní výstava nazvaná Za horizont paměti. Výtvarník je i tvůrcem osobitých fotografií a také literárních textů, ve kterých se vrací na Broumovsko svého dětství.
Práce Jiřího Růžičky a všech ostatních laureátů mohou shlédnout návštěvníci Colloredo-Mansfeldského paláce v Praze do 24. dubna 2015.

9.3.2015 13:03:01 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Výstavy

Nové realismy

Expozice Nové realismy (Foto: Jan Kolský)

Pojmem nové realismy se rozumí širší spektrum dobově aktuálních realistických přístupů zahrnujících oblasti tv ...celý článek


Od Michelangela po Callota

Od Michelangela po Callota: Umění grafiky manýrismu

Umění grafiky manýrismu je k vidění ve Valdštejnské jízdárně do 11. srpna 2024. Manýrismus se zrodil v I ...celý článek



Časopis 22 - sekce